• bilgi@etkinbot.com
  • +90 850 885 2580
TR EN

Blokları Tanıyalım - Hareket Bloğu

Hareket bloğu robotu hareket ve yön vermel için kullanılır. Bu blok sayesinde EtkinBot Akıllı Böcek’te bulunan DC motorlar verilen komuta göre dönmeye başlar ve robot istenilen yönde hareket eder.


Hareket bloğunda, robotun yön ve hız kontrolü yapabilmekteyiz.İleri git: Robotta bulanan DC motorları aynı yönde çalıştıra Robotu ileri yönde hareket ettirir.

Geri git: Robotta bulanan DC motorları aynı yönde çalıştırarak Robotu geri yönde hareket ettirir.

Sağa dön: Robotta bulanan DC motorları zıt yönde çalıştırarak Robotu sağa doğru hareket ettirir.

Sola dön: Robotta bulanan DC motorları zıt yönde çalıştırarak Robotu sola doğru hareket ettirir.

Robotu istenilen yönde hareket ettirmek için, hızının “0” değerinden daha büyük değerde olması gerekmektedir. Hız değeri “0” olan Hareket Bloğu, robotu hareket ettirmeyecektir. Bu sayede robotu durdurmak istediğimizde hareket yönüne bakılmadan hızı sıfır yapıldığında robot duracaktır.Robotu istenilen yönde hareket ettirmek için, hızının “0” değerinden daha büyük değerde olması gerekmektedir. Hız değeri “0” olan Hareket Bloğu, robotu hareket ettirmeyecektir. Bu sayede robotu durdurmak istediğimizde hareket yönüne bakılmadan hızı sıfır yapıldığında robot duracaktır.

Aşağıdaki örnek kodu inceleyiniz.

Yukarıda verilen örnek kod ile AkıllıBöcek önce ileri yönde 255 hızında 1 saniye boyunca ilerler. Bir saniye sonunda ileri yönde 0 hızında hareket et bloğu çalışacaktır. Hareket hızı 0 olduğundan dolayı duracaktır.


Detaylı anlatım için pdf dosyasını inceleyebilirsiniz.